טיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פוטותרפיה לטיפול בפסוריאזיסכבר עשרות שנים נעשה שימוש בפוטותרפיה לטיפול במגוון רחב ביותר של מחלות עור כשבין היתר מדובר בסקלרודרמה של העור, אטופיק דרמטיטיס, ויטיליגו ועוד. למעשה, ניתן לראות כי באופן הדרגתי לאורך השנים רשימת הבעיות ומחלות העור המהוות התוויה לטיפול פוטותרפיה, כלומר שניתן לטפל בהן באמצעות פוטותרפיה רק הולכת ומתרחבת.

המשמעות של המונח פוטותרפיה הוא שימוש בקרינה על סגולית למטרות טיפוליות. המקור של האור יכול להיות טבעי כמו לדוגמה אור השמש באזור ים המלח, אך בהחלט ניתן גם לייצר את הקרינה באמצעים מלאכותיים.

להלן תחומי הקרינה המנוצלים במסגרת טיפולי פוטותרפיה:

  • Broad band (BB)- UVB (290-320NM)
  • Narrow band (NB)- UVB (311-313nm)
  • UVA (324-400nm)
  • UVA1 (340-400NM)

מספר הטיפולים הנדרשים על מנת ליהנות מתוצאות איכותיות, כלומר להשיג רמיסיה במקרה של חולי פסוריאזיס (ספחת) הוא שלושים לכל הפחות. עם זאת, כשמדובר במחלות אחרות, הרי שבדרך כלל יהיה צורך לבצע סדרה ארוכה יותר הכוללת אף 60-80 טיפולים כמו במקרה של ויטיליגו או 40-50 טיפולים כמו במקרה של מיקוזיס פונגואידס. במקרים מסוימים ניתן יהיה לעשות שימוש בפוטותרפיה כטיפול אחזקתי בזמן הרמיסיה למניעת התלקחות.

UVB צר ורחב

התוויות – ספחת של הקרקפת, ספחת של כפות הידיים והרגליים וספחת בדרגת חומרה בינונית עד קשה לרבות ספחת טיפתית.

מינון – הטיפול מבוצע בין שלוש לחמש פעמים בשבוע. המינון הראשוני נקבע בהתאם לסוג העור כשבדרך כלל יש לעלות במינון באופן הדרגתי.

משך הטיפול – סדרה של ארבעים טיפולים בממוצע. ברוב המקרים לאחר 8-10 טיפולים לכל היותר כבר ניתן יהיה להבחין בתגובה קלינית חיובית. במקרים מסוימים יוחלט על המשך הטיפול במשך חודש עד חודשיים נוספים כטיפול אחזקתי. במקרים חריגים בלבד הטיפול יימשך מעבר לכך.

התוויות נגד – חולים בעלי סיכון מוגבר להתפתחות של פוטודרמטוזות, סרטן העור, Lupus erythematosus או Xeroderma pigmentosum וכן חולים עם היסטוריה של סרטן העור.

תופעות לוואי – תופעות הלוואי האקוטיות הן אדמומיות בעור, גרד וכוויות. תופעות הלוואי הכרוניות הן הזדקנות מואצת של העור, הגדלת הסיכון לחלות בסרטן העור, טלאנגיאקטזיות ולנטיגינס.

מעקב – לפני תחילת הטיפול יש לבצע בדיקה קלינית יסודית ומקיפה לרבות סקירה עורית לגילוי של גידולי עור חשודים. במהלך הטיפול יש לבצע בדיקה קלינית באופן תקופתי על מנת לגלות גידולי עור או נזקי UV. הטיפול בטוח בזמן ההריון ובמהלך ההנקה ובאופן עקרוני בטוח גם עבור ילדים, אך בכל מקרה מומלץ להגביל את מספר הטיפולים בילדים.

PUVA – פוטוכימותרפיה

טיפול PUVA הוא טיפול המשלב בין קרינה אולטרה סגולה לבין חומר הנקרא PSORALEN. החומר ניטל באופן פומי או במריחה על העור לפני תחילת הטיפול הקרינתי.

התוויות – ספחת בדרגה בינונית עד קשה שלא הגיבה לטיפולי UVB או ספחת בדרגת חומרה בינונית עד קשה המתאפיינת ברבדים עבים במיוחד.

מינון פומי – יש ליטול בין שעה וחצי לשעתיים לפני תחילת החשיפה ל- UVB כחצי מיליגרם של METHOCYPSORALEN עבור כל ק"ג משקל גוף אם כי במקרים מסוימים ניתן יהיה להחליף את הנטילה הפומית בטבילה באמבט המכיל את החומר.

משך הטיפול – שלוש פעמים בשבוע עד שמושגת רמיסיה מקסימאלית בשיעור של תשעים אחוז, עד שלושים חשיפות. במקרים מסוימים בהם יוחלט להמשיך את הטיפול כטיפול אחזקתי, ניתן להמשיך את הטיפול למשך חודש או חודשיים, אך אז תדירות הטיפולים תעמוד על פעם עד פעמיים בשבוע לכל היותר.

התוויות נגד – נשים מניקות או נשים בהריון, חולים הסובלים מפוטוסנסיטיביות, חולים עם מחלת כבד ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים