פסוריאזיס – היא לא מדבקת!

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס - היא לא מדבקת!פסוריאזיס (ספחת, בעברית) היא מחלה הבאה לידי ביטוי בתחלופה מהירה של תאי העור כתוצאה מפעילות של מערכת החיסון, המזהה את תאי העור כפתוגנים שיש להילחם בהם. אי לכך, מדובר על מחלה אוטואימונית, כלומר מחלת חיסון עצמי.

בדומה לשאר המחלות הנכללות במשפחת המחלות האוטואימוניות או במשפחת מחלות החיסון העצמי, גם מחלה זו אינה מחלה מדבקת, כשלמעשה עד היום לא הצליחו החוקרים בתחום להגיע לכדי הסכמה בנוגע לאטיולוגיה של המחלה.

ההבדל בין מחלה מדבקת לבין מחלה אוטואימונית

מחלה מדבקת היא מחלה הנגרמת בעקבות חשיפה לפתוגן. הפתוגן יכול להיות נגיף (וירוס), חיידק או טפיל למשל. כאשר הפתוגן גורם למחלה באדם מסוים, אותו אדם יכול להעביר את הפתוגן לאדם אחר. זה הוא המקרה במחלות מדבקות כמו למשל שפעת, אדמת, תסמונת הכשל החיסוני, אבעבועות רוח, הרפס ועוד.

מחלה אוטואימונית לעומת זאת היא מחלה שבה תאי מערכת החיסון תוקפים תאים ורקמות בגוף כיוון שהם מזהים את מרכיבי הגוף השונים בתור פולשים שיש להילחם בהם.

כפי שציינו, עדיין לא הגיעו החוקרים בתחום לכדי הסכמה בנוגע לגורם שמוביל לתגובה החיסונית הלא תקינה, אך לפי חלק מהתיאוריות, ישנן מחלות אוטואימוניות המתפתחות לאחר שהחולים נחשפים לפתוגן מסוים ובשלב מאוחר יותר, מערכת החיסון מזהה תאים מסוימים בגוף בתור הפתוגן שגרם למחלה בשלב הראשון. מאוחר יותר, תאי מערכת החיסון מבצעים תקיפה ממוקדת של תאי הגוף, המזכירים במבנה שלהם או במרכיבים מסוימים בהם את הפתוגן שגרם למחלה.

מה הם הגורמים לפסוריאזיס?

נכון לכתיבת שורות אלה ישנן כמה תיאוריות מרכזיות המנסות להסביר את האטיולוגיה של המחלה להלן:

  • מאורע טראומתי של מערכת העיכול או של הקיבה באופן ספציפי שמתרחש בדרך כלל בעקבות נטילת תרופות אנטיביוטיות, הגורם לפגיעה ביכולת העיכול של חלבונים מסוימים.
  • כיום ידוע כי ישנו קשר מסוים בין תפקוד לקוי של הכבד, רעלת דם במעיים, בעיות בעיכול חלבון, צריכה מופרזת של שומנים מן החי וצריכה מופרזת של אלכוהול לבין פסוריאזיס.
  • בקרב נשים נראה כי עישון מגדיל את הסיכוי לחלות בפסוריאזיס, אך בגברים לא נצפתה שכיחות גבוהה יותר של פסוריאזיס בקרב גברים מעשנים בהשוואה לגברים שלא מעשנים.
  • נראה כי למחלה ישנו יסוד גנטי מסוים אך טרם הצליחו החוקרים בתחום לגלות אילו גנים משפיעים על הסיכוי להתפרצות המחלה.
  • המחלה עשויה להחמיר כשהחולים נמצאים במצבים של לחץ נפשי ובנוסף לכך נראה כי במקרים רבים היא מתפרצת לראשונה בעקבות מצב של מתח נפשי.

מיתוסים הנוגעים למחלת הפסוריאזיס

את התסמינים של מחלת הפסוריאזיס ניתן לראות בבירור על עורם של החולים בה. לפיכך, רבים בקרב הציבור הרחב מאמינים כי ניתן להידבק במחלה בעקבות מגע בין עור של אדם חולה לעור של אדם בריא. כמו כן, ישנם כאלה המאמינים כי שהות במחיצתם של אנשים החולים בפסוריאזיס מגדילה את הסיכוי לחלות במחלה. כל האמונות הנ"ל שגויות מיסודן. מאחר והמחלה לא נגרמת בעקבות פתוגן כמו חיידק או נגיף למשל, הרי שהגורם שמוביל להיווצרותה לא יכול לעבור מאדם חולה לאדם בריא.

ככל הנראה מדובר על מחלה מולטי פקטוריאלית או רב גורמית. המשמעות היא שצריכים להתקיים כמה תנאים על מנת שהמחלה תתפרץ הכוללים גורמים גנטיים (כלומר נטייה גנטית לחלות במחלה), גורמים סביבתיים (כמו למשל חשיפה לזיהום מסוים או שימוש בתרופות מסוימות) וגורמים נפשיים (כמו מצבי מתח נפשי למשל). לאור כל זאת, המסקנה הסופית היא שפסוריאזיס היא בפירוש לא מחלה מדבקת.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים