סוגים של פסוריאזיס

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

סוגים של פסוריאזיספסוריאזיס מוכרת על פי הנגעים הקשקשיים האופייניים לה, אך חשוב לדעת שקיימים מספר סוגים של פסוריאזיס אשר שונים זה מזה במאפיינים ובדרכי הטיפול.

סוגי הפסוריאזיס השונים מאובחנים לרוב על סמך הקליניקה, המאפיינים הפיזיים של הנגעים, מיקומם ותלונות החולים. קיימת חשיבות רבה לאבחן את סוג הפסוריאזיס, על מנת לדעת מה צפוי בהמשך ומהן דרכי הטיפול הטובות ביותר.

פסוריאזיס וולגריס ("פלאק" פסוריאזיס)

הסוג הנפוץ ביותר של הפסוריאזיס, אשר מופיע ברוב חולי הפסוריאזיס וגורם לנגעים אדומים ואופייניים אשר מורמים מעל פני העור. בדרך כלל, במקרים אלו הנגעים יהיו מכוסים בקשקשת אפרפרה, ויוכלו לגרום להתפתחות של כאב.

בנוסף, פסוריאזיס וולגריס יכולה להופיע בכל מקום בגוף, ולכן במקרים מסויימים יכולה לגרום למוגבלות קשה. לדוגמא, במידה והנגעים מופיעים באזור איברי המין יכולה להתפתח אי נעימות, וכאשר יופיעו סביב מפרקים יכולה להתפתח הפרעה בתנועה.

סוגים של פסוריאזיס בציפורניים

פסוריאזיס של הציפורניים הינה מחלה המערבת את הציפורניים בלבד, ויכולה לגרום להופעת חורים ושקעים בציפורניים, שינויי צבע וצורה ודפורמציות נוספות בציפורני הידיים והרגליים. ציפורן אשר סובלת מפסוריאזיס יכולה לעתים להתנתק ממיטת הציפורן, מצב אשר יכול לכאוב מאוד ולגרום לאי נעימות רבה. בנוסף, קיימים מקרים בהם הפגיעה בציפורן קשה ביותר, וגורמת להתפוררות שלה.

סוגים של פסוריאזיס בקרקפת

סוגים של פסוריאזיס גורמים לביטוי בקרקפת בלבד, אשר כולל אזורים אדומים ומגרדים אשר גורמים להופעת קשקשים. אנשים עם פסוריאזיס של הקרקפת סובלים מנשירה משמעותית של קשקשים מהראש, ומלבד הפגיעה האסתטית סובלים גם מגרד רב.

אנשים רבים סובלים מקשקשת בשיער, אך רק במקרים מועטים מדובר בפסוריאזיס, אך למרות זאת, במידה ומופיעה כמות קשקשים גדולה אשר קשה להשתלט עליה באמצעות שמפו נגד קשקשים, מומלץ להגיע אל רופא העור להיבדק.

פסוריאזיס "גוטטה"

מחלה אשר תוקפת בעיקר אנשים מתחת לגיל 30 ולאחר זיהום כלשהו בגוף. מדובר במחלה הגורמת לנגעים קטנים בצורת "טיפה" אשר מופיעים בעיקר בפלג הגוף העליון, בידיים, ברגליים ועל הקרקפת.

לעומת פסוריאזיס וולגריס אשר יכולה לגרום לנגעים גדולים ומפושטים, פסוריאזיס גוטטה גורמת לנגעים קטנים, דקים ובודדים. בנוסף, מחלה זו יכולה להתבטא כאפיזודה בודדת בלבד, אשר לאחריה אין הישנות של ההתקפים או בצורה ההתקפית האופיינית לרוב סוגי הפסוריאזיס.

פסוריאזיס הפוכה

פסוריאזיס הפוכה הינה מחלה אשר גורמת לנגעים אדומים ומגרדים, המופיעים בעיקר בבתי השחי, המפשעות, הישבן וסביב השדיים. המשותף לכל האזורים הללו הוא שמדובר באזורים לחים החשופים לזיעה רבה, אשר מחמירה את הופעת הנגעים הללו.

פסוריאזיס פוסטולרית

סוגים של פסוריאזיס נפוצים במקומות רבים בגופנו. סוג נדיר יחסית של פסוריאזיס, אשר יכול להתבטא בנגעים גדולים או קטנים המופיעים בעיקר בכפות הידיים, כפות הרגליים והאצבעות. מדובר על נגעים אשר אדומים מתפתחים בצורה מהירה, וכוללים שלפוחיות המכילות מוגלה אשר מופיעות תוך שעות מרגע הופעת האדמומיות.

השלפוחיות הללו "מתייבשות" לרוב תוך מספר ימים אך יכולות לחזור בשלב מאוחר יותר, ולעתים מתפתחות שוב תוך מספר ימים עד מספר שבועות. בנוסף לנגעים הלא אופייניים הללו, פסוריאזיס פוסטולרית יכולה גם לגרום לחום, צמרמורות, עייפות קשה וגרד רב, ולרוב דורשת טיפול רפואי משמעותי יותר.

פסוריאזיס אריתרודרמית

סוגים של פסוריאזיס הנדיר ביותר, אשר גורם לפריחה אדומה, מתקלפת ומגרדת אשר יכולה לכסות את כל העור. פסוריאזיס אריתרודרמית מופיעה לרוב לאחר חשיפה לשמש או כתוצאה מטיפול בתרופות מסוימות, ויכולה גם להופיע כסיבוך של פסוריאזיס וולגריס אשר אינה מטופלת כראוי.

פסוריאזיס ארטריטיס

מחלה אשר בנוסף לנגעים העוריים גורמת לביטוי של דלקת פרקים. מדובר בביטוי נרחב מאוד של מחלה אוטואימונית, אשר גורמת לפגיעה באיברים רבים הכוללים את העור, הציפורניים, המפרקים, העיניים ואיברים נוספים. במקרים כאלה, הפגיעה המפרקית יכולה לגרום לנזק מפרקי ארוך טווח ובלתי הפיך ועל כן יש לטפל במחלה בצורה אגרסיבית ביותר.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים