פסוריאזיס בפנים

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס בפניםבמגוון מחקרים שבוצעו בחולי הפסוריאזיס נראה כי קרוב למחצית מהחולים סובלים מפסוריאזיס באזור הפנים. לרוב, הקשקשת העורית באה לידי ביטוי באזור המצח, שכיחות נמוכה יותר של קשקשת נצפתה באזור האוזניים והצדעיים, חולים רבים סובלים מתסמיני המחלה באזור השפה העליונה אך באופן עקרוני המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בכל אזור הפנים לרבות באזור העפעפיים במקרים חריגים יחסית.

מה הם הגורמים לפסוריאזיס בפנים?

פסוריאזיס היא מחלת חיסון עצמי, כלומר מחלה שבה תאי מערכת החיסון תוקפים את רקמת העור מסיבה לא מובנת.

בדומה לרוב המחלות האוטואימוניות, גם הגורם לפסוריאזיס בפנים או בכל אזור אחר בגוף לצורך העניין אינו ברור עד תום. החוקרים בתחום סבורים כי מדובר על מחלה מולטיפקטוריאלית, כלומר על מחלה שעל מנת שתתפרץ צריך להתקיים שילוב מסוים של מספר גורמים.

בין היתר מדובר על גורמים גנטיים מסוימים שעדיין לא ידועים, גורמים סביבתיים מסוימים כמו למשל חשיפה לזיהומים מסוימים או צריכה של חומרים מסוימים, גורמים נפשיים מסוימים ועוד.

כמו כן, לא ברור עדיין מה גורם למחלה להתפרץ באזורי גוף שונים. החוקרים בתחום לא מסוגלים לנבא היכן תתפרץ המחלה בגוף, באיזו עוצמה, מתי ובאילו אנשים.

מה הם התסמינים של פסוריאזיס בפנים?

בדומה לפסוריאזיס שפוגעת באזורי עור אחרים, גם פסוריאזיס בפנים באה לידי ביטוי בקשקשת כסופה ובפריחה עורית. עם זאת, לרוב פסוריאזיס בפנים מקושרת עם גרד חמור. כתוצאה מכך, הסיכוי לזיהום של הנגעים העוריים ולדימום גבוה יותר בקרב הסובלים מפסוריאזיס בפנים. הנגעים העוריים מעט מורמים מעל פני השטח של העור והתסמינים באופן כללי מופיעים ונעלמים באופן התקפי.

החולים בפסוריאזיס בפנים נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מאיכות חיים נמוכה, מדימוי עצמי נמוך ומערך עצמי ירוד, בעיקר אם מדובר על ילדים ובני נוער, יחסית לחולים שסובלים מפסוריאזיס באזורים מוצנעים כמו למשל הברכיים או המרפקים.

כיצד מאבחנים פסוריאזיס בפנים?

פסוריאזיס בפנים ניתן לאבחן על ידי בחינה של מראה הנגעים בלבד. עם זאת, במקרים מסוימים הנגעים יכולים להזכיר נגעים שמקורם במחלה אחרת או במצב רפואי אחר. אי לכך, במקרים מסוימים הרופא יחליט לקחת דוגמית עור לבדיקת מעבדה שבה ניתן יהיה לאשש בוודאות מוחלטת את ההנחה כי מדובר על נגע עורי שנגרם בעקבות מחלת הפסוריאזיס.

כמו כן, ניתן לתשאל את החולה לגבי קיום של המחלה בבן משפחה ולבצע בדיקות של אבחנה מבדלת שמטרתן לשלול קיום של פתולוגיות עוריות אחרות שהיו יכולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים האופייניים.

כיצד מטפלים בפסוריאזיס בפנים?

הטיפול בפסוריאזיס בפנים צריך להיעשות בזהירות רבה, שכן עור הפנים רגיש ודק במיוחד יחסית לאזורי גוף אחרים, ותופעות הלוואי של התרופות עשויות להיות חמורות ואף בלתי הפיכות במקרים מסוימים.

כך למשל כאשר מטפלים בחולים בעזרת סטרואידים חשוב לעשות שימוש במינונים נמוכים במיוחד. הדבר נכון גם לגבי פסוריאזיס שמופיעה באזורי עור אחרים בילדים שעורם דק יחסית לעורם של מבוגרים.

בנוסף לכך, קיים מגוון רחב של משחות ותכשירים למריחה כמו למשל מעכבי קלצינוירין שאינם יעילים לטיפול ברבדים עבים, אך מוצלחים מאוד לטיפול בפסוריאזיס בפנים, סוגים שונים של קרם לחות למניעת יובש עורי, משחות שמכילות חומצה סליצלית או אנטרלין ועוד.

בנוסף לטיפולים הסטנדרטיים שמיועדים לסובלים מצורות אחרות של פסוריאזיס, במקרים מסוימים ניתן יהיה לעשות שימוש בסוגים שונים של מיק אפ על מנת להסוות את הנגעים העוריים אך חשוב להיזהר מגירוי של העור ולכן יש לעשות שימוש במוצרי איפור רק באישור רופא.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים