משחות לטיפול בפסוריאזיס

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

משחות לטיפול בפסוריאזיסאחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בפסוריאזיס היא על ידי משחות שונות לטיפול מקומי. תכשירים אלה, הנקראים גם תכשירים טופיקליים מסייעים לטיפול בנגעים ולשיפור מצב העור במנגנונים שונים, ויכולים להביא לריפוי הנגעים במקרים של פסוריאזיס קל עד בינוני.

סטרואידים טופיקליים

שימוש במשחות סטרואידים נחשב לאחת הדרכים החשובות ביותר לטיפול בהתפרצויות של פסוריאזיס, וחולי פסוריאזיס רבים נהנים ממשחות הסטרואידים כקו ראשון לטיפול במחלתם. למרות שבשנים האחרונות פותחו משחות אחרות אשר מתאימות לחולי פסוריאזיס, רופאים רבים יעדיפו את השימוש בסטרואידים בשל יעילותם הרבה.

מנגנון הפעולה של הסטרואידים על הפסוריאזיס עדיין אינו ברור, אך השפעתם של הסטרואידים על התהליכים הדלקתיים, על השגשוג הבלתי רצוי של העור ועל דיכוי מערכת החיסון מספקת הקלה סימפטומטית טובה.

קיימים כיום סוגים שונים של משחות סטרואידליות המתאימות לסוגים שונים של פסוריאזיס, החל מתרסיסים ושמפו לטיפול בפסוריאזיס בקרקפת, קרמים בעלי פוטנטיות נמוכה לטיפול בפסוריאזיס בפנים ומשחות "חזקות" יותר לטיפול בנגעים גדולים יותר באזורים בעלי עור עבה.

תופעת הלוואי העיקרית של השימוש במשחות הסטרואידים היא ירידה בעובי העור, ושימוש ממושך במשחות הללו יכול לגרום לעור דק. ולכן, מומלץ להגביל את הטיפול בזמן ולהפסיקו ברגע שהתסמינים מתייצבים והנגעים מראים שיפור משמעותי.

חשוב להדגיש שטיפול במשחות סטרואידים אינו מתאים כטיפול מונע, מכיוון שכך יכולים להופיע במקרים נדירים תופעות לוואי סיסטמיות של שימוש בסטרואידים (כמו השמנה, שיעור יתר, סוכרת, ירידה בצפיפות העצם וכולי).

למרות שמדובר בטיפול מקומי, חלק מהסטרואידים (ובעיקר התרופות הפוטנטיות יותר) נספגים דרך העור אל זרם הדם ויכולים לגרום להשפעה סיסטמית ולתופעות הלוואי השונות. על מנת לשמר את הטיפול, חלק מהרופאים ימליצו על שימוש במשחה במרווחים גדולים יחסית, כמו פעם-פעמיים בשבוע.

אנלוגים לויטמין D

סוג נוסף של משחה לטיפול בפסוריאזיס היא אנלוגים לויטמין D, אשר יעילים כטיפול בודד או כשילוב עם סטרואידים טופיקליים.

התכשירים הללו מאיטים את קצב גדילת תאי העור ובכך מפחיתים את הופעת הקשקשת ואת החמרת הנגעים. תכשירים אלה יעילים יותר בשילוב עם תכשירי הסטרואידים השונים, ושילובם יכול לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול.

רטינואידים טופיקליים

הרטינואידים הטופיקליים ידועים כמסייעים בטיפול באקנה, אך ניתן להשתמש בחלק מהתכשירים הללו (כמו tazarotene) לטיפול בפסוריאזיס. הרטינואידים הם נגזרות של ויטמין A, אשר גורמים לתיקון פעילות ה-DNA בתאי העור (מפחיתים ייצור תאים פתולוגיים) ויכולים גם להפחית את הדלקת.

תכשירים אלה גורמים לתופעות לוואי שונות כמו רגישות לאור השמש (מחייב שימוש בקרם הגנה בכל יציאה מהבית) וגרד. בנוסף, שימוש ברטינואידים יכול לגרום למומים מולדים ועל כן אסור במהלך ההריון או לנשים אשר יכולות להיכנס להריון, וחלק מהרופאים יבקשו לכן להשתמש בגלולות למניעת הריון במהלך הטיפול.

מעכבי קלצינורין

סוג נוסף של תכשירים מקומיים לטיפול בפסוריאזיס, אשר משפיעים על פעילות תאי T, ובכך מונעים את התגובה הדלקתית הגורמת להופעת הנגעים. מדובר בתרופות אשר לא מומלצות לשימוש ארוך טווח בשל עליה בשכיחות מקרי סרטן העור ולימפומה, ולכן רוב הרופאים ימליצו עליהם רק במקרים חריגים, ולמשך תקופות ממוקדות בלבד.

קרם לחות

למרות כל התכשירים שהוזכרו, אשר הוכחו כיעילים לטיפול בפסוריאזיס, אחד התכשירים הטובים ביותר לטיפול במחלה הוא קרם לחות. שימוש בכל סוג של קרם לחות אשר ניתן לרכוש בכל חנות, יכול לסייע מאוד להקלה על התסמינים ואף לשיפור מצב הנגעים.

קרם לחות מפחית את הגרד ואת רגישות העור, ושימוש בכל סוג של קרם לחות אחרי המקלחת שומר על העור לח ומפחית את התסמינים השונים. שילוב של קרם לחות עם כל תכשיר מקומי אחר (באישור הרופא) יכול לסייע להקלה משמעותית על המצב ולהפחית את התסמינים השונים ולכן מקובל מאוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים