משחות לטיפול בפסוריאזיס

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

משחות לטיפול בפסוריאזיסאחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בפסוריאזיס היא על ידי משחות שונות לטיפול מקומי. תכשירים אלה, הנקראים גם תכשירים טופיקליים מסייעים לטיפול בנגעים ולשיפור מצב העור במנגנונים שונים, ויכולים להביא לריפוי הנגעים במקרים של פסוריאזיס קל עד בינוני.

סטרואידים טופיקליים

שימוש במשחות סטרואידים נחשב לאחת הדרכים החשובות ביותר לטיפול בהתפרצויות של פסוריאזיס, וחולי פסוריאזיס רבים נהנים ממשחות הסטרואידים כקו ראשון לטיפול במחלתם. למרות שבשנים האחרונות פותחו משחות אחרות אשר מתאימות לחולי פסוריאזיס, רופאים רבים יעדיפו את השימוש בסטרואידים בשל יעילותם הרבה.

מנגנון הפעולה של הסטרואידים על הפסוריאזיס עדיין אינו ברור, אך השפעתם של הסטרואידים על התהליכים הדלקתיים, על השגשוג הבלתי רצוי של העור ועל דיכוי מערכת החיסון מספקת הקלה סימפטומטית טובה.

קיימים כיום סוגים שונים של משחות סטרואידליות המתאימות לסוגים שונים של פסוריאזיס, החל מתרסיסים ושמפו לטיפול בפסוריאזיס בקרקפת, קרמים בעלי פוטנטיות נמוכה לטיפול בפסוריאזיס בפנים ומשחות "חזקות" יותר לטיפול בנגעים גדולים יותר באזורים בעלי עור עבה.

תופעת הלוואי העיקרית של השימוש במשחות הסטרואידים היא ירידה בעובי העור, ושימוש ממושך במשחות הללו יכול לגרום לעור דק. ולכן, מומלץ להגביל את הטיפול בזמן ולהפסיקו ברגע שהתסמינים מתייצבים והנגעים מראים שיפור משמעותי.

חשוב להדגיש שטיפול במשחות סטרואידים אינו מתאים כטיפול מונע, מכיוון שכך יכולים להופיע במקרים נדירים תופעות לוואי סיסטמיות של שימוש בסטרואידים (כמו השמנה, שיעור יתר, סוכרת, ירידה בצפיפות העצם וכולי).

למרות שמדובר בטיפול מקומי, חלק מהסטרואידים (ובעיקר התרופות הפוטנטיות יותר) נספגים דרך העור אל זרם הדם ויכולים לגרום להשפעה סיסטמית ולתופעות הלוואי השונות. על מנת לשמר את הטיפול, חלק מהרופאים ימליצו על שימוש במשחה במרווחים גדולים יחסית, כמו פעם-פעמיים בשבוע.

אנלוגים לויטמין D

סוג נוסף של משחה לטיפול בפסוריאזיס היא אנלוגים לויטמין D, אשר יעילים כטיפול בודד או כשילוב עם סטרואידים טופיקליים.

התכשירים הללו מאיטים את קצב גדילת תאי העור ובכך מפחיתים את הופעת הקשקשת ואת החמרת הנגעים. תכשירים אלה יעילים יותר בשילוב עם תכשירי הסטרואידים השונים, ושילובם יכול לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול.

רטינואידים טופיקליים

הרטינואידים הטופיקליים ידועים כמסייעים בטיפול באקנה, אך ניתן להשתמש בחלק מהתכשירים הללו (כמו tazarotene) לטיפול בפסוריאזיס. הרטינואידים הם נגזרות של ויטמין A, אשר גורמים לתיקון פעילות ה-DNA בתאי העור (מפחיתים ייצור תאים פתולוגיים) ויכולים גם להפחית את הדלקת.

תכשירים אלה גורמים לתופעות לוואי שונות כמו רגישות לאור השמש (מחייב שימוש בקרם הגנה בכל יציאה מהבית) וגרד. בנוסף, שימוש ברטינואידים יכול לגרום למומים מולדים ועל כן אסור במהלך ההריון או לנשים אשר יכולות להיכנס להריון, וחלק מהרופאים יבקשו לכן להשתמש בגלולות למניעת הריון במהלך הטיפול.

מעכבי קלצינורין

סוג נוסף של תכשירים מקומיים לטיפול בפסוריאזיס, אשר משפיעים על פעילות תאי T, ובכך מונעים את התגובה הדלקתית הגורמת להופעת הנגעים. מדובר בתרופות אשר לא מומלצות לשימוש ארוך טווח בשל עליה בשכיחות מקרי סרטן העור ולימפומה, ולכן רוב הרופאים ימליצו עליהם רק במקרים חריגים, ולמשך תקופות ממוקדות בלבד.

קרם לחות

למרות כל התכשירים שהוזכרו, אשר הוכחו כיעילים לטיפול בפסוריאזיס, אחד התכשירים הטובים ביותר לטיפול במחלה הוא קרם לחות. שימוש בכל סוג של קרם לחות אשר ניתן לרכוש בכל חנות, יכול לסייע מאוד להקלה על התסמינים ואף לשיפור מצב הנגעים.

קרם לחות מפחית את הגרד ואת רגישות העור, ושימוש בכל סוג של קרם לחות אחרי המקלחת שומר על העור לח ומפחית את התסמינים השונים. שילוב של קרם לחות עם כל תכשיר מקומי אחר (באישור הרופא) יכול לסייע להקלה משמעותית על המצב ולהפחית את התסמינים השונים ולכן מקובל מאוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים