תסמיני פסוריאזיס

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

תסמינים של פסוריאזיספסוריאזיס היא מחלת עור נפוצה אשר גורמת להופעת נגעים אופייניים במקומות שונים בעור, תסמיני פסוריאזיס יכולים להגיע במגוון צורות ודרכים.

הנגעים הללו מופיעים בעיקר באזורי פושטי המפרקים (כלומר החלק החיצוני של המפרקים) והקרקפת, אך יכולים להופיע גם באזורים נוספים כמו החזה, המפשעה, הציפורניים וכולי. במקרים נדירים יותר, יכולה להופיע גם מעורבות של העיניים או המפרקים, ואז יש צורך לפנות לטיפול מתאים מחשש לפגיעה בלתי הפיכה.

תסמיני פסוריאזיס עם נגעים אדומים וקשקשיים

התסמין האופייני ביותר של פסוריאזיס הוא הופעה של נגעים אדומים אופייניים, אשר מופיעים לרוב עם קשקשים. הנגעים הללו בדרך כלל אינם סימפטומטיים, אך יכולים להתייבש ולדמם, או לגרום לגרד, צריבה וכאב שורף.

בדרך כלל, הנגעים יופיעו באותם אזורים, ובעיקר באזור הקרקפת, המרפקים, הברכיים והגב. הנגעים עצמם מתאפיינים בגבול חד, ויכולים להיות מורמים מעט מעל פני העור או להיות מכוסים בשכבה אפרפרה.

כמו כן, הנגעים עצמם יכולים להיות קטנים מאוד בקוטר של מתחת ל-1 ס"מ או גדולים ונרחבים, ולהגיע לגדלים של מעט 10 ס"מ. מלבד הנגעים האדומים והקשקשיים, הנגעים של הפסוריאזיס יכולים גם להיות מוגלתיים או מפרישים, ובמקרים אלה המחלה גורמת לביטויים סיסטמיים נוספים.

למרות שהנגעים אופייניים מאוד בצורתם, כל אדם סובל מהפסוריאזיס בצורה מעט שונה, ולכן תסמיני המחלה יכולים להיות שונים מאדם לאדם.

אזורים נוספים בהם מופיעים תסמיני פסוריאזיס

רוב מקרי תסמיני פסוריאזיס יופיעו בקרקפת, קפלי המפרקים והגב, אך קיימים מקומות נוספים אשר בהם יכולה להתבטא מחלת הפסוריאזיס. מקומות אלה נדירים יחסית, וכוללים רק כ-20% ממקרי הפסוריאזיס, אך חשוב לדעת שהמחלה הזו יכולה להופיע כמעט בכל מקום בגוף. המקומות החשובים הנוספים בהם מופיע הפסוריאזיס הם:

הבטן והחזה

סוג של פסוריאזיס אשר נקרא "גוטטה פסוריאזיס" אשר מתאפיין בנגעים קטנים מאוד המופיעים על הבטן ובית החזה. בדרך כלל הנגעים האלה מופיעים בילדים או במבוגרים צעירים, וקיים קשר בין הופעתם לבין זיהומים שונים, כמו דלקת גרון סטרפטוקוקלית.

בית שחי ומפשעה

סוג נוסף של תסמיני פסוריאזיס אשר מופיע בעיקר באזורים אשר מתאפיינים בחיכוך, אשר נקרא גם "אינברס פסוריאזיס" (פסוריאזיס "הפוכה").

המחלה קיבלה את השם הזה מכיוון שבניגוד לפסוריאזיס האופייני, המתבטא בעיקר בקפלי המפרקים אשר לא באים בחיכוך, אינברס פסוריאזיס מופיע דווקא באזורים ההפוכים, כלומר בבית השחי והמפשעות.

לעתים, קשה מאוד לאבחן את המחלה הזו מכיוון שאינה נוטה לגרום להופעת הקשקשת, ולכן ניתן להתבלבל בקלות בינה ובין שפשפת, או זיהום פטרייתי.

ציפורניים

הופעת נגעים בציפורניים יכולה להיות שכיחה מאוד במקרים של תסמיני פסוריאזיס , ולהופיע בעד 80-90% מהחולים. התסמינים בציפורניים מופיעים לרוב אחרי ההופעה העורית, אך בחלק קטן מהמקרים יכולים להקדים את הנגעים העוריים ועל כן להיות חשובים ביותר לאבחנת המחלה.

ביטוי הפסוריאזיס בציפורניים כולל הופעת חורים קטנים, נגעים לבנים על הציפורן, מעורבות של מיטת הציפורן, שינויי צבע ותסמינים נוספים. קיימת חשיבות רבה לאבחנת הפסוריאזיס בציפורניים, מכיוון שקיים קשר בין מעורבות הציפורניים לבין התפשטות המחלה למפרקים.

עיניים

בחלק מהמקרים, התפרצות הפסוריאזיס יכולה לגרום גם למעורבות עינית, הכוללת דלקת בלחמית, לזיות בקרנית, דלקות בענביה והפרעות נוספות. ולכן, במידה ובמהלך התקפי הפסוריאזיס מופיעה הפרעה בעיניים יש להגיע באופן מיידי לרופא העיניים לבדיקה והמשך טיפול.

מפרקים

מעורבות המפרקים במחלות דלקתיות ואוטואימוניות נחשב לשכיח ביותר, והמאפיינים הדלקתיים של הפסוריאזיס יכול לגרום לפגיעה מפרקית. הביטוי המפרקי כולל בעיקר נפיחות, כאב וקשיים בהנעת המפרק, והופעת הפרעה מפרקית דורשת בירור רפואי והתאמת הטיפול במידת הצורך.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים