פסוריאזיס ברגליים

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס ברגלייםפסוריאזיס ברגליים היא מחלה הגורמת לתאי העור לצמוח במהירות גבוהה פי חמש בהשוואה לתאי עור רגילים. הגוף אינו יכול לעמוד בקצב ההתפתחות המהיר, וכך מתים תאי עור מהר יותר, במקום להתקלף, במצב המוביל לנגעים עבים, מלווים בקשקשים, ומגרדים.

חוקרים סבורים שמדובר בשיבוש המערכת החיסונית, אך הסיבה המדויקת למחלה עדיין בגדר תעלומה. הסברה הרווחת היא ששילוב של גנטיקה וגורמים בריאותיים לקויים אחרים אחראים להתפתחות הנגעים.

הגורמים לפסוריאזיס ברגליים

מצב זה מתרחש בדרך כלל בקרב חולים הסובלים ממצבים בריאותיים נלווים כגון דלקת מפרקים פסוריאטית. גורמים נוספים כוללים:

פגיעה בעור – כגון פציעות רגליים, חשיפה לחומרים מגרים, עקיצת חיידקים, זיהומים, כוויות שמש, ולעיתים עף גירוד מאסיבי של העור.

זיהומים – במיוחד דלקות מפרקים המתחילות כנגעים קטנים ומתפתחות לנגעים גדולים. מצב זה נפוץ יותר בקרב ילדים עם פסוריאזיס.

מחלת איידס – בשלבים הראשונים של המחלה, פסוריאזיס ברגליים גרוע יותר, אך התסמינים משתפרים עם התחלת הטיפולים הנכונים.

תרופות – צריכת תרופות מסוימות, שאינן קשורות לפסוריאזיס, עלולות להחמיר את הנגעים על הרגליים.

משקל עודף – אנשים הסובלים מהשמנת יתר נוטים לסבול מנגעים מוגברים המצטברים בין הקמטים והקפלים של הברכיים.

תסמיני פסוריאזיס ברגליים

קיימים סוגים שונים של פסוריאזיס. חלק מהאנשים חווים צורה אחת של המחלה בכל פעם, אם כי שני סוגים עשויים להופיע יחד, כשסוג אחד עשוי להשתנות לסוג אחר, או להחמיר.

במקרים רבים, הנגעים מופיעים על כל הגוף ולא על הרגליים בלבד, ורוב התסמינים עוברים מחזורים הגורמים לבעיות במשך מספר שבועות או מספר חודשים טרם מציאת שיטת הטיפול המקל את התסמינים או עוצר אותם.

תסמיני ספחת

זוהי הצורה הנפוצה ביותר של פסוריאזיס, והתסמינים מופיעים בשמונים אחוזים מהמקרים. הם כוללים עור יבש, נגעי עור אדומים המכונים פלאק ומכוסים בקשקשים כסופים. נגעים אלו מופיעים בדרך כלל על המרפקים, הברכיים, הקרקפת והגב התחתון, אך עלולים להופיע בכל מקום על הגוף. הפלאק עשוי להיות מגרד, פצוע או להתבטא בשני התסמינים יחד. במקרים חמורים, העור סביב הברכיים עלול להיסדק ולדמם.

תסמיני ציפורניים

מופיעים בקרב מחצית מכלל האנשים עם פסוריאזיס. תסמינים אלו עשויים לגרום לציפורני הידיים ולציפורני הרגלים לפתח שקעים או חורים קטנים, הציפורניים הופכות להיות דהויות או שהן צומחות באופן חריג. קווים וחריצים עלולים להופיע על הציפורניים ולגרום להן להשתחרר מבסיס הציפורן. במקרים חמורים, הציפורניים עלולות להתפורר.

תסמיני ברכיים

משפיעים על הקפלים בעור בקדמת הברכיים ומאחוריהם. הנגעים עשויים להיות גדולים, ולהתבטא בכתמים אדומים חלקים באזורים אלו. הם נגרמים כתוצאה מחיכוך והזעה, ומובילים לתחושת חוסר נוחות במיוחד במזג אוויר חם.

פסוריאזיס מוגלתי

מופיע על כפות הידיים וכפות הרגליים. הנגעים מתפתחים בהדרגה לנגעים חומים עגולים, מלווים בקשקשים, אשר לאחר מכן מתקלפים ועלולים להופיע שוב לאחר מספר ימים או מספר שבועות.

פסוריאזיס על האצבעות

הנגעים מופיעים על אצבעות הידיים והרגליים, מופיעים בהתפרצות, ומופיעים כנגעים אדומים בהירים העשויים לטפטף מוגלה או להיות מכוסים בקשקשים, המובילים להתעוותות האצבעות או לכאבים.

טיפול בפסוריאזיס ברגליים

הטיפול מתבצע באמצעות קרמים להחדרת הלחות החסרה לגוף, בשילוב עם טיפולים תרופתיים וטיפולי הזרקות. בנוסף, בארץ ניתן לקבל את הטיפול הטוב ביותר בעולם לפסוריאזיס, באמצעות החלמה בים המלח.

טיפולי הקרמים מיועדים להסרת הקשקשת מהעור, כדי שהחומר הפעיל יוכל לחדור אל הנגעים ולהבריאם. המשחות הנקבעות לפסוריאזיס הן בדרך כלל משחות אויאה או משחות סליצל, בריכוזים שונים בהתאם לחומרת התסמינים. המשחות מכילות ויטמיני D, סטרואידים, ויטמיני A, או שילוב של חומרים אלו.

הטיפולים התרופתיים כוללים גלולות לבליעה, הנקבעות כטיפול יחיד או בשילוב עם שיטות טיפול אחרות. התרופות הנקבעות בדרך כלל הן ניאוטיגסון ומטוטריקסט, המיועדים לטיפול בשומני דם, תפקודי כבד והסדרת תפקוד המערכת החיסונית.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים