עישון מעלה סיכון לפסוריאזיס?

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס ועישוןעל פי שני מחקרים אמריקאים שבוצעו בשנת 2005 נמצא קשר הדוק בין עישון להתפתחות מחלת הפסוריאזיס ומידת חומרתה. אמנם, המחקרים לא זיהו את המנגנון עצמו המשפיע עליה, אך לאור ממצאיהם, עישון גורם להכפלת הנגעים בגוף כתוצאה מהמחלה וגם להחמרתם. המחקר בחן 557 חולים, כש – 37 אחוזים מהם מעשנים ו – 34 אחוז מהם סובלים מהשמנת יתר.

השערת המחקר וממצאיו

ההשערה המרכזית הייתה שדווקא השמנת היתר היא זו שמשפיעה על המחלה, שכן הקשקשים על הגוף, הנגעים שאינם אסתטיים למראה וכל התחושה הנלוות לכך, מעוררים אורח חיים לא בריא, המלווה בתזונה לא נכונה, אכילת יתר והשמנה. בפועל, גילו הממצאים שאין קשר בין השניים, כלומר, ההשמנה איננה אחד הגורמים לכך ולא משפיעה על מידת חומרת המחלה.

מנגד, גילו החוקרים לאור המחקרים, שהעישון הוא זה המשפיע על המחלה. הסיבה קשורה כנראה למנגנונים, הקשורים למערכת החיסון, מנגנונים שנפגעים לאור העישון, ומובילים בסופו של דבר להחמרת הפסוריאזיס והנגעים, המופיעים בגוף בעקבותיה.

אחד הממצאים של המחקרים העלו כי עישון של 20 סיגריות מדי יום, לעומת עישון של 10 סיגריות ביום או פחות, מגדיל את הסיכון למחלה חמורה יותר בכמעט פי שתיים. כשמדובר בנשים, גם פרמטרים כמו תדירות העישון ומשך העישון יכולים להשפיע על מידת חומרת המחלה והנגעים הנלווים לה.

מחקר נוסף, ממצאים זהים

מחקר נוסף שבוצע בבית החולים לנשים שבריגהאם, העלה גם הוא את ההשערה שאכן ישנו קשר בין עישון לפסוריאזיס, לאור ממצאי מחקרים אחרים, שבוצעו בתחום. המחקר התייחס לעובדה שאנשים שמעשנים סובלים מפעילות יתר של מערכת החיסון, מה שמוביל בסופו של דבר לייצור נוגדנים עצמאיים, הפועלים נגד התאים הבריאים וגורמים בסופו של דבר למחלה.

המחקר בדק 186,000 נשים וגברים שחולקו ל – 3 קבוצות: נבדקים מעשנים, נבדקים שאינם מעשנים ומעולם לא עישנו ונבדקים שעישנו בעבר ובזמן המחקר לא עישנו. אחר 3 הקבוצות עקבו במשך תקופה של 12 עד 20 שנה, כשבמהלך התקופה נבדקו הרגלי העישון שלהם וגם היארעות המחלה.

ממצאי המחקר הראו כי מתוך 186,000 נבדקים, 2410 פיתחו את המחלה. כשבחנו החוקרים את סטאטוס העישון של החולים, הם מצאו מספר החולים המעשנים היה פי 2 ממספר החולים שלא עישנו. בנוסף, הם גילו כי גם נבדקים שעישנו בעבר נמצאים בקבוצת סיכון ללקות במחלה ועם סיכוי של 39 אחוז יותר לחלות בפסוריאזיס בהשוואה לאלה שלא עישנו מעולם.

מסקנות המחקר

המסקנות ממחקר זה אינן אינם בהכרח מוכיחות שהעישון אכן גורם לפסוריאזיס, אך מכיוון שפרמטר העישון הופיע אצל מרבית החולים, ניתן להסיק שהעישון הוא אחד מגורמי הסיכון לפיתוח פסוריאזיס. מעבר לכך, פרט חשוב שיש לקחת בחשבון – הפסקת עישון איננה מעלימה את הסיכון לחלות במחלה בעתיד ובדיוק כמו העישון עצמו.

בנוסף, כדאי גם לזכור שהעישון מזיק לבריאות ויכול להשפיע על מערכות נוספות בגוף, כמו הלב למשל. האפקט שלו על הגוף שלילי ומומלץ להימנע ממנו ככל שניתן. הדבר נכון גם לגבי צריכה מוגברת של אלכוהול והשמנת יתר, שנחשבו בעבר כשתי סיבות עיקריות להופעת מחלת הפסוריאזיס.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים