פסוריאזיס הפוכה

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס הפוכהפסוריאזיס הפוכה או פסוריאזיס אינברסה היא אחת מהצורות הרבות של מחלת הפסוריאזיס. צורה זו נחשבת לנדירה יחסית לצורות האחרות ונראה כי רק שניים עד שישה אחוז מסך כול החולים סובלים ממנה.

מדובר על מחלה שבמקרים רבים מאובחנת בטעות כמחלה אחרת כיוון שהנגעים האופייניים לה שונים מאוד מהנגעים שמאפיינים את הרוב המוחלט של הצורות האחרות של הפסוריאזיס. מסיבה זו, פעמים רבות עוברות שנים עד שהמטופלים זוכים לקבל את הטיפול המתאים להם.

מה הם הגורמים למחלת פסוריאזיס הפוכה?

המנגנון של המחלה הוא אוטואימוני, כלומר תקיפה שמתבצעת על ידי מערכת החיסון נגד מרכיבים שונים בעור. עם זאת, לא ברור מה הם הגורמים לפעילות הלקויה של מערכת החיסון. נראה כי בדומה לשאר הצורות של פסוריאזיס הפוכה גם צורה זו היא תוצאה של גורמים רבים ששילוב שלהם גורם להתפרצות המחלה.

עם זאת, נראה כי אחד מגורמי הסיכון לצורה זו הוא השמנה. למרות זאת, החולים שהפחיתו במשקלם לא בהכרח נהנו מהחלמה, אלא רק מהפחתה במידת החומרה של התסמינים לאחר ההרזיה.

מה הם התסמינים של המחלה?

התסמינים של פסוריאזיס הפוכה נבדלים מהתסמינים הקלאסיים של הפסוריאזיס בשני אספקטים. ראשית, הם נבדלים מהם במיקום. בקרב רוב החולים בסוג זה של פסוריאזיס הנגעים מתפתחים באזור קפלי עור גדולים. כך למשל בקרב נשים בעלות חזה גדול הם עלולים להתפתח בקפלי העור שמתחת לשדיים, בקרב חולים רבים המחלה מופיעה דווקא בבתי השחי או באזור הטבור וכן בקרב רוב החולים יתפתחו נגעים עוריים באזור המפשעה.

שנית, התסמינים של פסוריאזיס אינברסה נבדלים מהתסמינים הקלאסיים של המחלה בצורה שלהם. בניגוד לנגעים האופייניים למחלה שלרוב נראים כמרבדים אדומים, מורמים מעל פני העור ועשירים בקשקשת כסופה, הרי שהנגעים בצורה זו של המחלה הם דווקא בהירים ומבריקים.

בדומה לצורות אחרות של המחלה הנגעים לא מופיעים באופן קבוע על פני העור, אלא רק בתקופות מסוימות שלא תמיד ניתן לצפות אותן מראש. מאפיין מובהק של פסוריאזיס אינברסה הוא רגישות גבוהה מאוד של העור לחיכוך וזוהי הסיבה בגינה הנגעים מופיעים בשכיחות גבוהה באזורים בהם קיימים קפלי עור. בקפלי העור נוטה להצטבר זעה שמגבירה את החיכוך.

כיצד מאבחנים את המחלה?

האבחון מתבצע בהסתמך על ההסתמנות הקלינית של המחלה. בדרך כלל, בתהליך האבחון נהוג לסווג את דרגת החומרה של הפסוריאזיס על סולם שנע בין אפס ל-72. בין היתר הערכת מידת החומרה של המחלה מתבססת על ההשפעה של המחלה על איכות החיים של החולה, על תגובת המחלה לטיפולים שניתנו לחולה, על שטח העור שמכסים הנגעים, על מידת החומרה של הנגעים ועוד.

כיצד מטפלים במחלה?

הכלל הראשון בטיפול בסוג זה של פסוריאזיס הפוכה הוא לנסות להימנע מחיכוך של העור. כל חיכוך של האזורים הרגישים בעור יכול לגרום להופעה של נגעים ולהחמרה של הנגעים. לפיכך, החולים מונחים להימנע מלבישת בגדים צמודים מדי או הדוקים מדי שלא מאפשרים לעור לנשום וכן מונחים להעדיף באופן כללי לבישה של בגדים מאווררים ורחבים יחסית.

בנוסף לכך, חשוב מאוד להקפיד על שמירת ההיגיינה של העור, על ייבוש יסודי של העור לאחר מקלחת, החלפה של בגדים רטובים בבגדים יבשים ועוד.

במקרה של התלקחות המחלה ניתן להקל על התסמינים באמצעות מריחה של משחות שמכילות סטרואידים, שמשמשים להפחתת התהליך הדלקתי בעור. בין היתר, מדובר על דייבובט שניתנת לחולים לשימוש לטווח קצר. הפחתה במשקל יכולה לתרום להפחתת הקפלים וכך למנוע את החיכוך של העור גם כן.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים