האם אני בסיכון לחלות בפסוריאזיס?

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

psoriasis2הפסוריאזיס היא מחלת עור שכיחה מאד, הן בארץ והן בעולם והיא יכולה להופיע בכל גיל ובדרגות שונות. לעתים היא קלה וכמעט ואיננה מורגשת, ולעתים היא מופיעה באזורים רבים בגוף ומלווה בתחושה לא נוחה, לרבות תחושת גרד ואפילו כאב.

המחלה מופיעה בתקופות שונות, כתוצאה מאירועי חיים, עונות בשנה או בעתות לחץ. בין ההתפרצויות מתרחשת תקופת הפוגה.

כמה מילים על פסוריאזיס

סימני פסוריאזיס הם כתמים אדומים על העור, מכוסים בקשקשת לבנה, גדולים או קטנים, העשויים להתפתח לצלקות. הם מופיעים לרוב באזור המרפקים, בברכיים ובעור הקרקפת. במצבים חמורים יותר, הם יכולים לכסות את כל הגוף ולא רק את האזורים החשופים.

חמישה אחוזים מהסובלים מפסוריאזיס סובלים גם מדלקת פרקים, המתבטאת בכאבים חזקים ונפיחות בפרקים. במקרים מסוימים המחלה מובילה למצב של נכות, אך כאן מדובר במקרים נדירים יותר. הטיפול בפסוריאזיס מותאם נקודתית לאדם הסובל ממנה ולדרגתה.

גנטיקה, סביבה ולחץ מגבירים את הסיכון לפתח פסוריאזיס

אלו הם גורמים גנטיים וסביבתיים, המגבירים את הסיכון למחלה ונחשבים גם לגורמי גירוי, המובילים להתלקחות התסמינים. נטייה משפחתית היא הסיבה העיקרית להופעת המחלה. לשליש מהחולים יש קרוב משפחה אחד לפחות מדרגה ראשונה, החולה גם הוא במחלה.

כשמדובר בתאומים זהים, במידה ואחד מהם מאובחן עם פסוריאזיס, הסבירות שגם התאום השני יחלה עומדת על שבעים אחוזים. גורם נוסף ידוע להופעת המחלה הוא לחץ נפשי, העשוי אף לגרום להתלקחות התסמינים לאחר תקופת הפוגה.

חולים רבים סובלים משיבת התסמינים במיוחד בתקופות לחץ, כמו בתקופות המאופיינות באירועי חיים קשים או בתקופות מבחנים, למשל. מסיבה זו מומלץ לסובלים מפסוריאזיס להימנע מגורמים מפעילי גירוי, ולטבול בים המלח, הידוע בסגולות הבריאות הרבות שלו ובעיקר בזכות רכיבי המלחים והטיפולים המוצעים במקום, המסייעים להפגת מתחים ולחצים.

מספר תרופות ומחלות עשויות להוביל להתפרצות תסמיני פסוריאזיס

אנשים הנוטלים תרופות מסוג חוסמי בטא, תרופות מעכבות ACE, תרופות החוסמות תעלות סידן ותרופות כמו ליתיום או הידרוקינון כטיפול בלופוס ונגד מלריה, עשויים להיות אחראים להתפתחות הנגעים, ולכן יש להימנע מהשימוש בהן לאחר האבחון, על מנת למנוע את שיבת התסמינים.

מחלות מסוימות נחשבות גם הן לאחד מהגורמים למחלת הפסוריאזיס. למשל, לנשאי איידס יש סבירות גבוהה ללקות במחלה וגם לסובלים ממחלות של דלקות גרון בעקבות חיידק הסטרפטוקוק, נמצאים בקבוצת סיכון.

העונה בשנה משפיעה אף היא על הסיכוי ללקות בפסוריאזיס

החורף ידוע כעונה שבה מתרחשות התפרצויות רבות יותר של פסוריאזיס בקרב הסובלים מהמחלה וגם בקרב אלה שמעולם לא סבלו קודם לכן ממנה. המחסור בשמש בתקופה זו נחשב כגורם סיכון להתפרצות פסוריאזיס או לשיבת והחמרת התסמינים.

פצעים בעור, כגון חתכים או צלקות, פגיעים הרבה יותר להתפתחות נגעי פסוריאזיס, בהשוואה לחלקים בריאים בעור.

לא קיים ריפוי לפסוריאזיס אך טיפולי הרגעה זמינים

משחות מקומיות רבות זמינות לסובלים מפסוריאזיס, בדרגת עוצמה קלה עד בינונית. הן מבוססות על חומצה סליצילית, הגורמת לקילוף קשקשי העור, המכסים את הכתמים. גם משחות המכילות קורטיזון יכולות לעזור, שכן הן מפחיתות את עוצמת הדלקת בעור. שילוב בין מספר סוגי משחות הוא פתרון המוצע לחולים כיום, ומספק מענה נרחב יותר למחלה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים