פסוריאזיס בידיים

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס בידייםפסוריאזיס בידיים היא מחלה נפוצה וכרונית הגורמת בדרך כלל לכתמים, קשקשים וגרוד, ולעיתים עור מודלק. למרות שהנגעים עשויים להופיע בכל מקום, הסיכוי הטוב ביותר שלהם הוא להופיע על המרפקים והידיים.

בעוד שהגרוד בידיים אינו נעים, חלק מהתופעות החמורות של פסוריאזיס עשוי להשפיע באופן רגשי. אנשים הסובלים מפסוריאזיס חמור חווים לעיתים מצוקה משמעותית ממצבם, כמו גם מבוכה מפני המראה שלהם, עד שהם חשים מבודדים ומדוכאים.

הגורמים לפסוריאזיס בידיים

תאי העור המתהווים עמוק מתחת לפני שטח העור מידי חודש, נדחפים אל פני השטח בהליך הנקרא מחזור התא. בסופו של דבר התאים מתים ומתקלפים, וחושפים תאי עור חדשים. בקרב אנשים עם פסוריאזיס, תאי העור גדלים מידי.

הגורם המדויק לפסוריאזיס בידיים אינו מובן לחלוטין, אך גנטיקה ושיבושים במערכת החיסונית משמעותיים להתפתחות המצב. בפסוריאזיס, תחלופת התאים עשויה להתרחש בתוך מספר ימים. מערכת חיסונית פגומה מאותתת על מחזור צמיחה מוגבר של תאי עור. שכבות עור לבנות, היווצרות קרום לבנבן ומקושקש, וכלי דם מגבירים את זרימתם על עור הידיים מתוך ניסיון להזין את העור, מה שמוביל לאדמומיות ונפיחות.

הגוף נלחם באופן טבעי בזיהומים ומרפא פציעות עם תאים מיוחדים, הנקראים תאי דם לבנים, לאחר חדירת וירוסים או חיידקים. באופן נורמאלי, תאים אלו חודרים לאזור הזיהום או הפגיעה על מנת לסייע לפצעים להירפא ולמנוע זיהום. אחת מתוצרי הלוואי של תהליך נורמאלי זה הוא דלקת עור המתבטאת באודם ונפיחות.

תסמיני פסוריאזיס בידיים

התסמינים עשויים להשתנות במידה רבה, בהתאם לחומרת המחלה, ולהתבטא בנגעים קלים עד מתישים. בדרך כלל מדובר בנגעים אדומים, כיסוי עור הידיים בשכבה כסופה של קשקשים הנוצרים על ידי תאים מתים. מצב זה נקרא לוחות פסוריאטים.

פסוריאזיס על הידיים נראה כמו פריחה או פטרייה, אך לא ניתן להידבק בנגעים מאדם אחר, ולא להעביר או להפיץ את המחלה למישהו אחר באמצעות מגע. סימני ותסמיני פסוריאזיס עשויים לכלול אחד או יותר מההיבטים הבאים:

  • כתמים אדומים של עור הידיים, המכוסה קשקשים כסופים.
  • כתמים מדורגים קטנים, הנראים בדרך כלל בקרב ילדים.
  • עור ידיים יבש וסדוק העלול לדמם.
  • גירוד, צריבה או כאב.
  • כתמים מעובים, מגולענים או חרושים.
  • מרפקים נפוחים ונוקשים.

נגעי פסוריאזיס עשויים לנוע בין מספר כתמים קטנים ועד להתפרצויות משמעותיות המכסות שטחים גדולים על הידיים.

טיפול תרופתי לעור הידיים

מספר שיטות נפוצות זמינות לטיפול בפסוריאזיס על הידיים והרגליים, להקלת התסמינים. בנוסף למריחת לחות ורחצה עם סבון עדין, הרופא ימליץ על אפשרויות הטיפול הבאות:

מוצרים למריחה מקומית – כגון קרמים, ג'לים או משחות המאטים את צמיחת הנגעים על העור ומקלים גרוד, החמרה או הופעת קשקשים.

חומצה סליצילית – חומר פילינג המרכך או מפחית קשקשים עבים.

קורטיקוסטרואידים –הזמינים בדרך כלל באמצעות קרמים ומשחות.

שילובים של טיפולים אלו עובדים טוב יותר מאשר טיפול אחד בלבד. לעיתים מציעים רופאים טיפולים חלופיים של סטרואידים מקומיים עם סוג ויטמין D. הרופא ימליץ אף על שימוש בסטרואידים החוסמים הופעת שכבת קרום וזמינים באמצעות קרמים, המסייעים לשמירת לחות העור, ויש למרוח תרופה זו על הידיים במשך מספר ימים.

תרופות למניעת התקדמות המחלה

פסוריאזיס היא מחלת המערכת החיסונית, כך שאם טיפולי עור אינם עובדים, הרופא ימליץ על תרופות המשפיעות על המחלה ברמה התאית. אלו כוללות:

ציקלוספורין – להאטת תפקוד פרוע של המערכת החיסונית

רטינואידים – במינון נמוך להפחתת כפל התאים.

מטוטרקסאט – תרופה המאטה אנזים הגורם לצמיחה מהירה של תאי עור בפסוריאזיס.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
SWEAT
פתרון להזעת יתר בחולי פסוריאזיס

פסוריאזיס הוא מצב עור כרוני המאופיין בכתמים אדומים וקשקשים על העור. זה משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם ויכול להיות מלווה בהזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר. שילוב זה יכול להיות מאתגר לניהול ועשוי להשפיע על איכות חייו של אדם.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים