פסוריאזיס והקשר לבעיות נפשיות

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

פסוריאזיס היא מחלה דלקתית כרונית, היא מאופיינת בנגעים בעור שעלולים להיות מגרדים וכואבים במיוחד והם מופיעים בעיקר בברכיים, במפרקים, בקפלי העור ובקרקפת. מדובר על מחלה רב מערכתית עם השפעה רבה על בריאות האדם שחולה בה והיא מהווה פגיעה משמעותית באורח החיים ובהנאה מהם. מחקרים שונים שנערכו בתחום בשנים האחרונות הצביעו על הקשר שבין מחלת הפסוריאזיס ובין דיכאון ובעיות נפשיות אחרות כגון חרדה ובמאמר זה ניתן את הדגש על אותו קשר ועל האפשרויות השונות העומדות בפני אנשים שחווים דיכאון בעקבות התפרצות מחלת הפסוריאזיס. 

מצוקות נפשיות והקשר לפסוריאזיס 

הקשר בין מחלת הפסוריאזיס ובין בעיות נפשיות ודיכאון מוביל להבנה מעמיקה יותר של ההשפעה הפסיכולוגית של מחלות מסוג זה עלינו בני האדם. מדובר על מחלת עור, אך כל המחקרים מהעת האחרונה שעסקו בנושא מצביעים על קשר ישיר בין המחלה ובין בעיות נפשיות ובפרט דיכאון. 

מחלת הפסוריאזיס עלולה לגרום למי שחולה בה לתחושות שליליות לגבי גופו, הסבל ואי נוחות המלווים במראה הקשקשים יכולים להוביל אנשים לתחושת ערך עצמי נמוכה ולשאלות קיומיות על העובדה שדווקא הם אלה שחלו במחלה. 

אחת הבעיות המרכזיות שנגרמות מהפסוריאזיס בהקשר לנפש היא הכניסה לדיכאון, אדם יכול לחוש חוסר תקווה, בדידות, בושה, בידוד חברתי ועוד תחושות רבות שיכולות להוביל לדיכאון. תחושות אלה עלולות להוביל להתפתחות חרדה והמיקוד במחשבות השליליות יכולות להוביל לפוביות שונות ולהתקף דיכאון חריף. 

למרות האתגרים הפסיכולוגיים שנוצרים עקב הפסוריאזיס, קיימים טיפולים נפשיים המסייעים בהקלת הנסיבות הנפשיות הקשורות למחלה. אחד מהטיפולים הנפוצים הוא טיפול תרופתי מותאם אישית והשני הוא טיפול פסיכותרפי ורצוי לשלב בין השניים. טיפול אחד שנחשב ליעיל במיוחד הוא תרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) המספק כלים איכותיים להתמודדות עם הסימפטומים הנפשיים השונים הקשורים בפסוריאזיס. 

השפעת הטיפול המשולב בפסוריאזיס בין הנפשי והפיזי

רוב מי שחולה בפסוריאזיס כבר יודע שאחד הטריגרים להתפרצות המחלה היא התמודדות נפשית מורכבת. ניתן לראות שאנשים רבים החולים במחלה חוו את התפרצותה בשעת משבר אישי בחייהם, לכן אין לזלזל בקשר הישיר שבין הנפש לבריאות. 

האם שיפור במצב הנפשי יכול להוביל לשיפור בסימפטומים של המחלה? את הקשר הברור הזה עוד לא הוכיחו סופית אך קיים קשר הדוק בין מצב רוחו של אדם ובין היכולת שלו להשקיע בטיפול בעצמו. יש המון פתרונות בריאותיים למחלה, חלקם דורשים השקעה רבה של זמן, אנרגיה ולפעמים גם כסף. יש צורך להתעדכן כל הזמן ברשומות הרפואיות כדי להכיר תרופות, משחות וטיפולים יעילים ואין ספק שכל אלה מצריכים מכל אחד כוחות נפשיים. במידה ואדם שורה בדיכאון בעקבות התפרצות המחלה והסימפטומים שלה, יהיה לו קשה להצליח לטפל ביעילות בעצמו, גם לסביבתו הקרובה יהיה קשה לספק את המענה אם הוא יהיה שרוי במצב של דיכאון. 

לכן, מסיבה זו ומסיבות רבות נוספות, הטיפול הנפשי במחלת פסוריאזיס חייב להיות חלק בלתי נפרד מסך הטיפול הכולל. שמירה על הנפש וחיזוקה בתקופה של התמודדות עם מחלה חשובה לאין שיעור ויכולה פעמים רבות להוות את ההבדל בין חיים מלאי משמעות ועשייה ובין שקיעה בקושי שיהווה מכשול להמשך הדרך. 

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים