פסוריאזיס גוטטה

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

מהו פסוריאזיס גוטטה?פסוריאזיס גוטטה היא בין הצורות הנפוצות של מחלת הפסוריאזיס. מחלת העור פסוריאזיס נחשבת לנפוצה יחסית, 2 – 3 אחוזים מקרב האוכלוסייה סובלים ממנה, לרבות ילדים (אם כי באחוזים נמוכים יותר).

קיימות תצורות שונות של המחלה, כאשר ניתן להבחין בין פסוריאזיס המכסה שטחים נרחבים ביותר על פני הגוף לבין תצורה אחרת, שבה המיקוד הוא בשטחים מצומצמים יותר.

בדרך כלל, פסוריאזיס גוטטה מאופיינת בכך שהנגעים מכסים אזורים שונים בגוף, אך השטח הכללי יחסית מצומצם. הקשקשת או הכתמים האדומים והלבנים ייראו כעיגולים קטנים, מעין טיפות שנפלו על גבי העור ומכאן שמה של התופעה (גוטטה – טיפה).

פסוריאזיס גוטטה – גורמים

חוקרים, רופאים ומטפלים מייחסים סיבות מגוונות המביאות להופעת פסוריאזיס בכלל ופסוריאזיס גוטטה בפרט. היבטים אוטואימוניים ככל הנראה מעורבים במחלה בקרב רבים מהחולים, אך יש גם עדויות להשפעות אחרות כגון שימוש ממושך בתרופות אנטיביוטיות, תפקודי כבד לא תקינים, מתח נפשי.

היבט קליני נוסף של פסוריאזיס גוטטה ניתן למצוא בקשר שבין מצב דלקתי זה לבין זיהום חיידקי. בקרב ילדים, בעיקר, אך גם בקרב מבוגרים במקרים מסוימים, מופיעה המחלה לאחר הופעת דלקת על רקע חיידקי (למשל, סטרפטוקוקוס). זאת, אגב, ללא קשר הכרחי לשימוש באנטיביוטיקה (שגם היא עשויה להתקשר למחלה).

תסמינים והתפרצות

פסוריאזיס היא מחלה דלקתית התוקפת את חלקו העליון של העור, לעיתים עם השפעה גם על שכבה עמוקה יותר. בקרב חלק מהחולים מופיעים הסימנים (קשקשת לבנה, כתמים אדומים, גירוד ויובש) כשהם עמידים ולאורך זמן – ללא שינוי ניכר. בקרב אחרים – עשויה המחלה להופיע בצורה של התלקחות ורגיעה, כאשר לאחר טיפול מוצלח יתכנו תקופות רגיעה גם למשך חודשים ארוכים.

נקודות המועדות לפורענות הן אזורי המפרקים, אזור הקרקפת ולעיתים גם הציפורניים. לעיתים, יופיעו סימני פסוריאזיס באזורים כגון בתי השחי, כפות הרגלים, הידיים. פסוריאזיס גוטטה במיוחד, מאופיינת בנגעים קטנים שיכולים להופיע גם באזורים נוספים בגוף.

טיפולים לפסוריאזיס גוטטה

דרכי הטיפול האפשריות הן:

  • טיפול מקומי, מיועד למקרים קלים יחסית.
  • טיפול מערכתי – מיועד להשיג הטבה במצב כאשר מדובר בפסוריאזיס גוטטה בשטח נרחב ועם השפעות נוספות.
  • טיפול באור – טיפול מסוג פוטו תרפיה יכול להתקיים במרכזי טיפול או בים המלח, תחת אור השמש.
  • ישנם גם טיפולים נוספים שיעילותם לא בהכרח מוכחת כגון נטורופתיה, הומיאופתיה, דיקור סיני, צמחי מרפא ועוד.

פסוריאזיס גוטטה וטיפול במשחה

בשל העובדה שפסוריאזיס גוטטה מאופיינת בדרך כלל בנגעים נקודתיים, טיפול מקומי באמצעות משחה יכול להשיג תוצאות טובות. ישנם סוגים שונים של משחות שבהן ניתן להשתמש, כאשר חלקן אפשרי במרשם רפואי בלבד. יש משחות שמכילות סטרואידים ואשר נחשבות לטיפול מקובל מאוד. בנוסף, יש משחות אחרות המבוססות על נגזרות של וויטמינים שונים (איי, די) וגם הן נחשבות לטיפול נפוץ.

חשוב להוסיף שיש משחות וקרמים, שאינם נחשבים לתרופות מרשם וניתן לעשות בהם שימוש גם לתקופות זמן ממושכות יחסית. סטרואידים, יש לדעת, לא מומלצים לשימוש ממושך וגרוע מכך – בקרב חלק מהמטופלים הם עשויים להביא להחמרה בטווח הארוך. מלבד משחות, יש מקרים שבהם הרופאים עשויים להמליץ על זריקות, מצב שנפוץ בעיקר כאשר לפסוריאזיס גוטטה מתלווה מחלת פרקים דלקתית.

הטיפול באור

טיפול באור מוכח כיעיל מאוד לטיפול בפסוריאזיס, כאשר בדרך כלל החולה משיג הקלה לתקופת זמן מסוימת המשתנה מאחד לשני. טיפול באור יכול להיות מבוסס על אור UVB שמוקרן ממנורות מיוחדות אך גם שהות בים המלח עוזרת מאוד. למעשה, הממסד הרפואי מכיר בכך וטיפול בים המלח אף ממומן על ידי קופות החולים.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
הריון
פסוריאזיס בתקופת הריון ומה עושים במקרה של דימום?

פסוריאזיס היא מצב עור כרוני שיכול להיות מאתגר במיוחד לטיפול במהלך ההריון. דאגה נפוצה אחת לנשים עם פסוריאזיס היא הסיכון לדימום במהלך ההריון. בעוד פסוריאזיס עצמו אינו גורם ישירות לדימום, המצב יכול להפוך את העור לשביר יותר ונוטה לגירוי, מה שעלול להוביל לדימום. חיוני להתייעץ עם הרופא שלך אם אתה חווה דימום חריג במהלך ההריון כדי לשלול בעיות בסיסיות.

לקריאת המאמר »
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים