מפעילי גירויים שיש להימנע מהם בפסוריאזיס

המרכז לבריאות והומופטיה בהנהלת ד"ר זמיר

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

גורמי גירוי המפעילים פסוריאזיספסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית המתבטאת בהפרעת עור. מחקר שנערך בשנת 2010 מצא שאנשים עם פסוריאזיס נמצאים בסיכון גבוה לדיכאון, מחשבות על התאבדות וחרדה.

למרות שהמחלה משפיעה על העור, פסוריאזיס מתחילה במערכת החיסונית.

המחלה נובעת מתאי ה-T, שהם סוג תאי דם לבנים, שמטרתם הגנת הגוף מפני זיהומים ומחלות. יחד עם זאת, בפסוריאזיס, תאים אלו פעילים בטעות וקובעים תגובות חיסוניות אחרות המובילות לתסמינים.

הגורם המדויק אינו ידוע, אך המחלה משפיעה על מבוגרים ומתרחשת במקרים רבים יותר בקרב אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של מצב עור.

תסמיני פסוריאזיס

פסוריאזיס מאופיינת במחלות עור הכוללות:

  • גירודים.
  • כתמי קשקשים סמיכים על העור.
  • סדקים יבשים העשויים לדמם.
  • ציפורניים עבות, מחורצות או מתפצלות.
  • מפרקים נוקשים ונפוחים.

התסמינים נעים בין מצב מתון לחמור.

גורמי גירוי לפסוריאזיס

תסמיני פסוריאזיס עשויים להופיע ולהיעלם, אך קיימים גורמי גירוי שכיחים מהם אנשים עם המחלה צריכים להימנע.

שריטות ועקיצות

עקיצת חרקים, חתכים, גירודים או כל סוג אחר של פגיעה בעור, מובילים לנגעים חדשים באזור הנגוע. סוגי פציעות אלו עשויות להתרחש אף בפעילויות יומיומיות כגון גילוח או טיפול בגינה.

במהלך ביצוע כל פעילות העלולה לגרום לפציעה בעור, הקפידו לנקוט באמצעי זהירות נוספים כגון לבישת חולצות עם שרוולים ארוכים, כפפות ושימוש בתרסיסים נגד חרקים.

מזונותאמנם לא קיים מדע מוגדר לשינויים תזונתיים, אך הקרן הלאומית לפסוריאזיס ממליצה להימנע מחלב פרה, פירות הדר, גלוטן ומזונות שומניים.

אלכוהול – מחקרים מצאו שאנשים עם פסוריאזיס נוטים לשתות יותר אלכוהול. למרבה הצער, אלכוהול הוא גורם גירוי לפסוריאזיס. מחקר נוסף מבית החולים Brigham and Women מצא עלייה בפסוריאזיס בקרב אנשים ששתו בירה חזקה. העלייה קשורה לשתיית שניים עד שלושה משקאות בשבוע.

חשיפה מוגזמת לשמש – לאנשים עם פסוריאזיס, חשיפה מוגזמת לשמש עלולה להוביל להתפרצות משמעותית. בעוד שכמות מתנוה של שמש עשויה להקל את התסמינים בקרב חלק מהחולים, כוויות שמש עשויות לגרום להתלקחות. אם אתם מגלים שחשיפה מועטה לשמש מסייעת להקלת התסמינים, הקפידו על חשיפה מועטת לשמש.

מזג אוויר קר ויבשאקלים זה עשוי להחמיר תסמיני פסוריאזיס. במזג אוויר זה, הלחות משפיעה על העור. שהייה בחדרים מחוממים מחמירה את המצב. נסו להפחית את השימוש במזגנים במהלך חודשי החורף, ולהשקיע במכשיר אדים טוב.

לחץ – מתח ופסוריאזיס קשורים היטב. למרבה הצער, לחץ הוא גורם גירוי משמעותי להתפרצויות פסוריאזיס. חשוב להפחית את הלחץ בחיים ככל הניתן. יוגה ומדיטציה הן שיטות שהראו הצלחה משמעותית בהקלת מתח הקשור לסוגי כאב רבים.

השמנה – עודף משקל עשוי להגביר את הסיכון לפסוריאזיס, ולהחמיר את התסמינים. מחקר שפורסם בשנת 2013 בכתב JAMA Dermatology, מצא קשר בין תזונה דלת קלוריות לבין הפחתה בהתלקחויות.

עישון – יש להימנע מעישון בפסוריאזיס. טבק עשוי להגביר את הסיכון להתפרצות המחלה ולהחמיר יותר את התסמינים.

תרופות מסוימות – מספר תרופות מפריעות לתגובה האוטואימונית של הגוף ועשויות לגרום להתקף פסוריאזיס חמור. אלו כוללות חוסמי בטא, המשמשות ללחץ דם גבוה, תרופות סטרואידים וגלולות הנצרכות לעצירת זיהום חמור. יש ליידע את הרופא לגבי פסוריאזיס אם הוא רושם תרופות אלו.

זיהומים – חלק מהזיהומים הנפוצים, כגון דלקת גרון, קנדידה אלביקנס ודלקות בדרכי הנשימה העליונות עלולות לגרום להתפרצויות פסוריאזיס. אם אתם חושדים שאתם נגועים בסוגי חיידקים אלו, קבלו טיפול רפואי מיידי.

אמנם לא תמיד ניתן למנוע כל גורם מגירוי לפסוריאזיס, אך טיפול טבעי ותכנון קפדני משפיעים באופן משמעותי על מניעת ההתפרצות. יש לצאת תמיד עם כובע ומסנן קרינה, למקרים של חשיפה אפשרית לשמש. כשלומדים להקפיד על אמצעי מניעה אלו, ניתן למנוע ולהפחית את רוב ההתפרצויות.

אז מה היה לנו בכתבה:

ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
food and health
מחלות עור ותפקיד התזונה

כשמדובר בשמירה על עור בריא, אנו מתמקדים לרוב בגורמים חיצוניים כמו מוצרי טיפוח ותנאים סביבתיים. עם זאת, חשוב להכיר בהשפעה המשמעותית שיכולה להיות לתזונה על בריאות העור שלנו. מחקרים הראו כי רכיבי תזונה מסוימים חיוניים לבריאות העור, ומחסור בחומרים מזינים אלו יכול לתרום להתפתחות מחלות עור שונות.

לקריאת המאמר »
cbd topical
מוצרי CBG לפסוריאזיס – פתרונות טבעיים ויעילים לבריאות העור

קנביגרול (CBG) הוא תרכובת קנבינואידית מצמח הקנאביס שאינה פסיכואקטיבית. יש לה מספר תכונות רפואיות מועילות, ובפרט השפעה אנטי-דלקתית ומרגיעה על בעיות עור שונות. בשנים האחרונות הפכו מוצרי CBG לטרנדיים בשוק מוצרי הקנאביס, בזכות יעילותם לטיפול במגוון בעיות עור.

לקריאת המאמר »
072-3341176
להפסיק להתגרד
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים