מפעילי גירויים שיש להימנע מהם בפסוריאזיס

בחירת טיפול בפסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בפסוריאזיס!

פנו אלינו לייעוץ חינם לטיפול טבעי במחלות עור

גורמי גירוי המפעילים פסוריאזיספסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית המתבטאת בהפרעת עור. מחקר שנערך בשנת 2010 מצא שאנשים עם פסוריאזיס נמצאים בסיכון גבוה לדיכאון, מחשבות על התאבדות וחרדה.

למרות שהמחלה משפיעה על העור, פסוריאזיס מתחילה במערכת החיסונית.

המחלה נובעת מתאי ה-T, שהם סוג תאי דם לבנים, שמטרתם הגנת הגוף מפני זיהומים ומחלות. יחד עם זאת, בפסוריאזיס, תאים אלו פעילים בטעות וקובעים תגובות חיסוניות אחרות המובילות לתסמינים.

הגורם המדויק אינו ידוע, אך המחלה משפיעה על מבוגרים ומתרחשת במקרים רבים יותר בקרב אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של מצב עור.

תסמיני פסוריאזיס

פסוריאזיס מאופיינת במחלות עור הכוללות:

  • גירודים.
  • כתמי קשקשים סמיכים על העור.
  • סדקים יבשים העשויים לדמם.
  • ציפורניים עבות, מחורצות או מתפצלות.
  • מפרקים נוקשים ונפוחים.

התסמינים נעים בין מצב מתון לחמור.

גורמי גירוי לפסוריאזיס

תסמיני פסוריאזיס עשויים להופיע ולהיעלם, אך קיימים גורמי גירוי שכיחים מהם אנשים עם המחלה צריכים להימנע.

שריטות ועקיצות

עקיצת חרקים, חתכים, גירודים או כל סוג אחר של פגיעה בעור, מובילים לנגעים חדשים באזור הנגוע. סוגי פציעות אלו עשויות להתרחש אף בפעילויות יומיומיות כגון גילוח או טיפול בגינה.

במהלך ביצוע כל פעילות העלולה לגרום לפציעה בעור, הקפידו לנקוט באמצעי זהירות נוספים כגון לבישת חולצות עם שרוולים ארוכים, כפפות ושימוש בתרסיסים נגד חרקים.

מזונותאמנם לא קיים מדע מוגדר לשינויים תזונתיים, אך הקרן הלאומית לפסוריאזיס ממליצה להימנע מחלב פרה, פירות הדר, גלוטן ומזונות שומניים.

אלכוהול – מחקרים מצאו שאנשים עם פסוריאזיס נוטים לשתות יותר אלכוהול. למרבה הצער, אלכוהול הוא גורם גירוי לפסוריאזיס. מחקר נוסף מבית החולים Brigham and Women מצא עלייה בפסוריאזיס בקרב אנשים ששתו בירה חזקה. העלייה קשורה לשתיית שניים עד שלושה משקאות בשבוע.

חשיפה מוגזמת לשמש – לאנשים עם פסוריאזיס, חשיפה מוגזמת לשמש עלולה להוביל להתפרצות משמעותית. בעוד שכמות מתנוה של שמש עשויה להקל את התסמינים בקרב חלק מהחולים, כוויות שמש עשויות לגרום להתלקחות. אם אתם מגלים שחשיפה מועטה לשמש מסייעת להקלת התסמינים, הקפידו על חשיפה מועטת לשמש.

מזג אוויר קר ויבשאקלים זה עשוי להחמיר תסמיני פסוריאזיס. במזג אוויר זה, הלחות משפיעה על העור. שהייה בחדרים מחוממים מחמירה את המצב. נסו להפחית את השימוש במזגנים במהלך חודשי החורף, ולהשקיע במכשיר אדים טוב.

לחץ – מתח ופסוריאזיס קשורים היטב. למרבה הצער, לחץ הוא גורם גירוי משמעותי להתפרצויות פסוריאזיס. חשוב להפחית את הלחץ בחיים ככל הניתן. יוגה ומדיטציה הן שיטות שהראו הצלחה משמעותית בהקלת מתח הקשור לסוגי כאב רבים.

השמנה – עודף משקל עשוי להגביר את הסיכון לפסוריאזיס, ולהחמיר את התסמינים. מחקר שפורסם בשנת 2013 בכתב JAMA Dermatology, מצא קשר בין תזונה דלת קלוריות לבין הפחתה בהתלקחויות.

עישון – יש להימנע מעישון בפסוריאזיס. טבק עשוי להגביר את הסיכון להתפרצות המחלה ולהחמיר יותר את התסמינים.

תרופות מסוימות – מספר תרופות מפריעות לתגובה האוטואימונית של הגוף ועשויות לגרום להתקף פסוריאזיס חמור. אלו כוללות חוסמי בטא, המשמשות ללחץ דם גבוה, תרופות סטרואידים וגלולות הנצרכות לעצירת זיהום חמור. יש ליידע את הרופא לגבי פסוריאזיס אם הוא רושם תרופות אלו.

זיהומים – חלק מהזיהומים הנפוצים, כגון דלקת גרון, קנדידה אלביקנס ודלקות בדרכי הנשימה העליונות עלולות לגרום להתפרצויות פסוריאזיס. אם אתם חושדים שאתם נגועים בסוגי חיידקים אלו, קבלו טיפול רפואי מיידי.

אמנם לא תמיד ניתן למנוע כל גורם מגירוי לפסוריאזיס, אך טיפול טבעי ותכנון קפדני משפיעים באופן משמעותי על מניעת ההתפרצות. יש לצאת תמיד עם כובע ומסנן קרינה, למקרים של חשיפה אפשרית לשמש. כשלומדים להקפיד על אמצעי מניעה אלו, ניתן למנוע ולהפחית את רוב ההתפרצויות.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of ד"ר פולינה גורדנוב
ד"ר פולינה גורדנוב

ד"ר פולינה גורדנוב מטפלת בפסוריאזיס במרפאת דרמטולוגיה פרטית. בנוסף לטיפול בחולים, ד"ר פולינה גורדנוב עוסקת גם במחקר בתחום הפסוריאזיס. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ועבודתה תרמה רבות להבנה של המחלה והטיפול בה.

מידע נוסף:
הריון
פסוריאזיס בתקופת הריון ומה עושים במקרה של דימום?

פסוריאזיס היא מצב עור כרוני שיכול להיות מאתגר במיוחד לטיפול במהלך ההריון. דאגה נפוצה אחת לנשים עם פסוריאזיס היא הסיכון לדימום במהלך ההריון. בעוד פסוריאזיס עצמו אינו גורם ישירות לדימום, המצב יכול להפוך את העור לשביר יותר ונוטה לגירוי, מה שעלול להוביל לדימום. חיוני להתייעץ עם הרופא שלך אם אתה חווה דימום חריג במהלך ההריון כדי לשלול בעיות בסיסיות.

לקריאת המאמר »
שמפו לתינוקת
טיפים לבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש

כשמדובר בבחירת שמפו לתינוקות עם עור רגיש, יש חשיבות מכרעת לבחור בנוסחה עדינה והיפואלרגנית. חפש מוצרים נקיים מכימיקלים קשים, ניחוחות וצבעים שעלולים לגרות עור עדין. בחר בשמפו לתינוקות שתוכננו במיוחד עבור עור רגיש כדי לעזור לשמור על עורו של הקטן שלך רך וחלק.

לקריאת המאמר »
שמפו
הזנת עור ילדך השמפו העדין הטוב ביותר לתינוקות וקרמי לחות טיפוליים

בחירת השמפו המתאים לתינוקך חיונית בשמירה על העור העדין שלו. בחר בשמפו עדין ללא כימיקלים וריחות קשים כדי למנוע גירוי ויובש. חפש מוצרים שנוסחו במיוחד עבור תינוקות, עם מרכיבים כמו קמומיל או תמצית שיבולת שועל כדי להרגיע ולהזין את העור שלהם.

לקריאת המאמר »
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים